.

To REGISTER, LOGIN or access more options, press MENU on mobile.

Ses Yalıtım Süngeri

Quote

Seslerin rahatsız edici ve zararlı etkilerinden korunmak amacıyla yapılan ses yalıtımının, en iyi ses yalıtımı malzemeleri kullanılarak veriminin artırılması mümkündür. Çok fazla gürültüye mazur kalma durumunda yüksek sesin zararları ortaya çıkabilmektedir. Yüksek ses, insanda çeşitli zararlara neden olmaktadır. Yüksek ses insanda strese yol açabilmektedir. Bu stresin uzun sürmesi de bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olmaktadır. Bunlara ek olarak uyku bozuklukları, işitme kaybı gibi sıkıntılar da eklenmektedir. İnsanlar bu zararlardan korunmak amacıyla yaşadıkları yerlere ve iş yerleri gibi ortamlara ses yalıtımı uygulamaları yapmaktadırlar.

Ses yalıtımı süngeri ile yaşanılan yer ile çevreden gelen istenmeyen seslerin zararlı etkilerinden korunmak ve daha huzurlu bir yaşam alanı sağlamak amacıyla yapılan uygulamalarda kullanılır. Kısacası bir ortamda bulunan sesin başka bir ortama geçmesine engel olan çalışmaların tümüne denmektedir. Sadece yaşanılan yerlerde değil yüksek ses temposunun olduğu yerlerde de konser alanları, sinema salonları, ses kayıt stüdyoları, konferans salonları gibi alanlardır.

Ses yalıtım malzemeleri yalıtımın yapılacağı yere ve engellenmek istenen sesin yüksekliğine göre değişebilmektedir. Duvar ve tavanlarda uygulanan ses yalıtım malzemeleri; taş yünü, rebonded, ses yalıtım bandı, epdm ses bariyeri, bariyerli süngerpan ve heraklite ahşap yünü gibi malzemelerdir. Zemin için uygulanan malzemeler ise; parke altı mantar şiltesi, kauçuk halı, zemin kauçuk levha, mantarlı kauçuk, mantar şiltesi ve akustik karo halı gibi malzemelerdir. Tüm bu malzemelere ek olarak da ses kalitesinin önemli olduğu yerlere yapılan akustik ses yalıtımı malzemeleri de kullanılmaktadır. Unutmayın en iyi ses yalıtım malzemeleri bazen hayat kurtarıcı olabilir.